bielizna, perfumy, wibratory

sex shop

siedziba
kontakt

Start · Sex · Cipka

Cipka

Ona jest i nazywa się cipka, a że to słowo jak każde inne, to, to złe to efekt skojarzeń. W kulturze zachodu od lat dominuje patriarchat i zapominamy o pogańskim kulcie kobiet i pierwiastka żeńskiego. Sama cipka była czczona i uznawana za świętą przestrzeń. Niewielu z nas wie, że aureola nad głowami świętych jest pozostałością symbolu cipka. Aureola wyewoluowała z mandorli, świętego symbolu początku i końca, życia i śmierci, symbolu cipki.


cipkaMandorla ("vescica piscis" ), z włoskiego "migdał" w malarstwie i płaskorzeźbie owalna, bardziej archaiczna niż tarcza słoneczna aureola, otaczająca postać Jezusa, ale czasem także postać Marii. Mandorla symbolizuje i podkreśla boską naturę przedstawianej postaci. Mandorla jest jednym z najstarszych motywów w sztuce sakralnej, najprawdopodobniej powstała w Egipcie. Na początku przyjmowała ona kształt migdału (od którego wzięła nazwę) i miała kolor biały, symbolizujący czystość i boskość. Czasem przybierała kolor biało-niebieski, w którym czystość i boskość była połączona z boską tajemnicą i niebem symbolizowanym przez błękit. Z upływem czasu symbol mandorli zaczął przyjmować różne kształty (np. rombu) i kolory (np. czerwony), oraz zaczęto malować kilka mandorli na raz, symbolizujących różne aspekty boskości postaci. Mandorla to symbolicznie nakreślona cipka, święta cipka.

Chcąc dotrzeć do źródeł znaczeniowych mandorli (), połączenia dwóch półksiężyców, trafiamy na pierwiastek żeński - symbol joni . Migdały są do tej pory symbolem dziewiczej płodności, tak jak w micie o Nanie, która na wzór najstarszych partogenetycznych bogiń zrodziła boga Attisa "z jej migdału". Inna nazwa mandorli to "vescica piscis" - "łódź, naczynie ryby" sugeruje związki z płodnością i wodą. Święta Afrodyty na Paphos miały miejsce właśnie w czasie znaku Ryb. Jej inne wcielenia - Isis, Freya, były przedstawiane ubrane w rybne sieci. Później znak mandorli został przejęty przez wczesnych chrześcijan jako symbol narodzin ryby, czyli Jezusa, z matczynego "źródła". Niegdyś cipa była święta, dziś wyklęta. Cipka to słowo wstydliwe, źle kojarzone, często obraźliwe, bo w mowie potocznej cipka jest głupia, niezdarna. Cipka jest tym, czym nikt nie chciałby zostać. Skoro kwintesencja kobiety ma nazwę obrosłą złymi skojarzeniami, to czym jest dla nas samych ciało. Język to wyraz emocji, myśli. Czy wszyscy źle myślimy o cipce? Czy tylko realizujemy narzucony sposób myślenia? Może czas zmienić nastawienie do cipki i samego słowa „cipka”?
Komentarze

Artykuł nie był jeszcze komentowanyNapisz komentarz